Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do aktualności Powrót
2023-11-02

IMG 7582

Jak poprawnie segregować odpady? Istnieje wiele pułapek, wyjątków i nieoczywistych przypadków. Z pewnością to proces ciągłej nauki i utrwalania dotychczasowej wiedzy. Zasada podziału na pięć pojemników frakcyjnych funkcjonuje w Polsce zaledwie od kilku lat. Nic dziwnego, że wiele odpadów nadal sprawia trudności podczas wyboru właściwego kontenera. W trakcie warsztatów edukacyjnych ,,Mini wysypisko” edukatorzy MPO Warszawa spotykają się z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Oto niektóre z najpopularniejszych, odpadowych zagwozdek.

Czy kartonik po soku lub mleku powinien znaleźć się w kontenerze na papier? A może jego miejsce jest w żółtym koszu na metale i tworzywa sztuczne? To jedna z najczęstszych rozterek znad domowego pojemnika. Jeśli są wątpliwości, warto zajrzeć do wnętrza opakowania. Coraz częściej producenci umieszczają w nim żółty znak. Potwierdza to, że karton po mleku czy soku powinien trafić do żółtego worka.

W czołówce odpadów nieoczywistych znajdują się również talerze oraz kubki (te powinny trafiać do czarnego worka), tubka po paście do zębów (metale i tworzywa sztuczne), rolka po papierze toaletowym (papier), jajka (skorupki powinny trafić do bioodpadów, natomiast całe jajka do odpadów zmieszanych), wytłaczanka po jajach (papier, o ile jest papierowa, są również wytłaczanki z tworzyw sztucznych), kości zwierzęce (odpady zmieszane), stłuczone szkło (odpady zmieszane, jednak stłuczone butelki i słoiki, czyli tzw. szkło opakowaniowe, trafiają do zielonego pojemnika). Warto również pamiętać o oddzieleniu od szklanego pojemnika plastikowej nakrętki.

IMG 1050

Patelnia (odpady zmieszane), bilety komunikacji miejskiej (odpady zmieszane), zabrudzone opakowanie jednorazowe po jedzeniu (odpady zmieszane), kredki drewniane i świecowe (odpady zmieszane), stara koszulka i inne tekstylia (odpady zmieszane), karton, nawet jeśli jest oklejony niewielką ilością taśmy (papier).

Wszelkie wątpliwości, dotyczące prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, pomaga rozwiać strona m.st. Warszawy SegregujNa5. Za jej pośrednictwem możliwe jest wyszukanie konkretnych przykładów, które opatrzono wskazówką co do wyboru właściwego pojemnika frakcyjnego.

Część 2 niebawem.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-02-23
Sprzedaż środków transportowych
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2024-02-22
Odbieramy gruz i odpady poremontowe
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2024-02-19
Jak segregować odpady z łazienek? CZĘŚĆ 1
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Grzegorz Szajerka
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2024 MPO